Xhinët dhe njerëzit i kam krijuar vetëm që të Më adhurojnë. [Edh-Dharijat 51:56]

2.Qëllimi i krijimit

Alameh Rabi bin Hadi el-Medkhali

Burimi: Menhexh-ul-Anbija fid-Da’uah ila Allah, fq. 28-30

Përktheu: Valdet Gashi

www.perlatmuslimane.com

Allahu (te ala) e ka krijuar këtë gjithësi madhështorë dhe e ka rregulluar atë me dijen e Tij gjithëpërfshirëse, me urtësinë e Tij të përsosur dhe me fuqinë gjithëpërfshirëse për qëllime dhe motive fisnike.

Allahu (te ala) ka thënë:

وَمَا خَلَقْنَا السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَمَا بَيْنَهُمَا لَاعِبِينَ مَا خَلَقْنَاهُمَا إِلَّا بِالْحَقِّ وَلَكِنَّ أَكْثَرَهُمْ لَا يَعْلَمُونَ

 “Dhe Ne nuk i krijuam qiejt dhe tokën dhe gjithçka tjetër që ndodhet mes tyre thjesht për lojë. Ne nuk i krijuam ata për tjetër veçse me të vërtetën por shumica e tyre nuk e dinë.”1

مَا خَلَقْنَا السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَمَا بَيْنَهُمَا إِلَّا بِالْحَقِّ وَأَجَلٍ مُّسَمًّى وَالَّذِينَ كَفَرُوا عَمَّا أُنذِرُوا مُعْرِضُونَ

 “Ne nuk i krijuam qiejt dhe tokën dhe gjithçka tjetër që ndodhet mes tyre veçse me të vërtetën dhe për një afat të përcaktuar por ata që nuk besojnë nuk i vunë veshin asaj me çka u tërhiqet vërejtja.”2

Ai ka krijuar xhinët dhe njerëzit nga një urtësi madhështore dhe një qëllim fisnik:

وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ مَا أُرِيدُ مِنْهُم مِّن رِّزْقٍ وَمَا أُرِيدُ أَن يُطْعِمُونِ

”Xhinët dhe njerëzit i kam krijuar vetëm që të Më adhurojnë. Unë nuk kërkoj prej tyre furnizim, as nuk dëshiroj që të Më ushqejnë.” Edh-Dharijat, 51:56-57

أَفَحَسِبْتُمْ أَنَّمَا خَلَقْنَاكُمْ عَبَثًا وَأَنَّكُمْ إِلَيْنَا لَا تُرْجَعُونَ فَتَعَالَى اللَّهُ الْمَلِكُ الْحَقُّ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْكَرِيمِ

 “A menduat se Ne ju kishim krijuar për lojë (e pa ndonjë qëllim) dhe se nuk do të mund të silleshit prapë te Ne?” I Lartë është Allahu, Mbisunduesi i Vërtetë, La ilahe il-Allah (nuk ka të adhuruar tjetër të merituar veç Allahut), Zoti i arshit të Lartë.”4

أَيَحْسَبُ الْإِنسَانُ أَن يُتْرَكَ سُدًى

 “A mendon njeriu se do të lihet i harruar (pa përgjegjësi)?”5

الَّذِي خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَيَاةَ لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا وَهُوَ الْعَزِيزُ الْغَفُورُ

 “I Cili ka krijuar vdekjen dhe jetën me qëllim që të provojë kush nga ju është më i miri në vepra. Dhe Ai është i Gjithëfuqishmi, gjithnjë Falësi i Madh.”6

Allahu (te ala) thotë se ata janë krijuar vetëm për t’i sprovuar në mënyrë që të duket se kush prej tyre vepron më mirë duke iu nënshtruar metodologjisë së Allahut dhe duke ndjekur të dërguarin e Tij.

Allahu (te ala) ka thënë:

يَا أَيُّهَا النَّاسُ اعْبُدُواْ رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُمْ وَالَّذِينَ مِن قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ الأَرْضَ فِرَاشاً وَالسَّمَاء بِنَاء وَأَنزَلَ مِنَ السَّمَاء مَاء فَأَخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَرَاتِ رِزْقاً لَّكُمْ فَلاَ تَجْعَلُواْ لِلّهِ أَندَاداً وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ

 “O njerëz! Adhurojeni Zotin tuaj, i Cili ju krijoi juve edhe ata që ishin para jush ashtu që të jeni të devotshëm (të shpëtuar).”. I Cili e ka bërë tokën vend pushimi për ju dhe qiellin me kupë si mbulesë duke dërguar që andej ujë për të nxjerrë fruta si furnizim për ju. Atëherë pra mos i vini shokë Allahut (në adhurim) kur ju e dini (se vetëm Ai ka të drejtë të adhurohet e askush tjetër).”7

Ai i urdhëron ata që të përmbushin qëllimin e ekzistencës së tyre. Allahu na tregon se Ai u ka dhënë atyre çdo gjë që i ndihmonë ata me detyrën e tyre madhështore. Ai i paralajmëron ata që të mos largohen nga ky qëllim dhe të hedhin poshtë këto mirësi të mëdha:

فَلاَ تَجْعَلُواْ لِلّهِ أَندَاداً وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ

 “Mos i vini shokë Allahut (në adhurim) kur ju e dini (se vetëm Ai ka të drejtë të adhurohet e askush tjetër).”

Allahu (te ala) ka thënë:

وَلَقَدْ كَرَّمْنَا بَنِي آدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِي الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُم مِّنَ الطَّيِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَى كَثِيرٍ مِّمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِيلاً

 “Dhe vërtet që Ne i kemi nderuar bijtë e Ademit dhe Ne i kemi mbartur ata në tokë e në det dhe i kemi furnizuar ata me të gjitha të mirat, më të zgjedhurat e lejuara e të ligjshme (Et-Taj-jibat) si dhe i kemi ngritur ata përmbi shumë prej atyre që Ne i kemi krijuar me mirësi të veçantë.”8

Allahu e ka nderuar njeriun aq shumë për shkak të qëllimit të jashtëzakonshëm që Ai ka krijuar për të, ai duhet ta adhurojë vetëm Allahun, ta shenjtërojë Atë dhe t’i refuzojë të gjitha mangësitë ndaj Tij, të gjithë ortakët.

Jo rrallë Allahu përmend nderin e njeriut dhe pozitën e lartë në këtë gjithësi. Dhe se kjo gjithësi i është bërë e nënshtruar për rehatinë dhe lumturinë e tij në mënyrë që njeriu të realizojë atë për të cilën është krijuar.

Allahu (te ala) ka thënë:

قُل لِّعِبَادِيَ الَّذِينَ آمَنُواْ يُقِيمُواْ الصَّلاَةَ وَيُنفِقُواْ مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ سِرًّا وَعَلانِيَةً مِّن قَبْلِ أَن يَأْتِيَ يَوْمٌ لاَّ بَيْعٌ فِيهِ وَلاَ خِلاَلٌ اللّهُ الَّذِي خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَأَنزَلَ مِنَ السَّمَاء مَاء فَأَخْرَجَ بِهِ مِنَ الثَّمَرَاتِ رِزْقًا لَّكُمْ وَسَخَّرَ لَكُمُ الْفُلْكَ لِتَجْرِيَ فِي الْبَحْرِ بِأَمْرِهِ وَسَخَّرَ لَكُمُ الأَنْهَارَ وَسَخَّر لَكُمُ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَ دَآئِبَينَ وَسَخَّرَ لَكُمُ اللَّيْلَ وَالنَّهَارَ وَآتَاكُم مِّن كُلِّ مَا سَأَلْتُمُوهُ وَإِن تَعُدُّواْ نِعْمَتَ اللّهِ لاَ تُحْصُوهَا إِنَّ الإِنسَانَ لَظَلُومٌ كَفَّارٌ

“Thuaju (O Muhammed) robërve të Mi që kanë besuar se ata duhet të kryejnë plotësisht faljen e namazit dhe të shpenzojnë për mirësi nga begatitë që Ne u kemi dhuruar fshehur dhe hapur para se të vijë një ditë kur nuk do të ketë as marrëveshje me njëri-tjetrin dhe as përkrahje. Allahu është Ai i Cili ka krijuar qiejt dhe tokën dhe që dërgon ujin nga qielli duke nxjerrë prej andej fruta si ushqim për ju; është Ai i Cili i ka bërë anijet të jenë të nënshtruara për ju që të mund të lundrojnë nëpër det me lejen dhe vullnetin e Tij; po kështu Ai ka bërë edhe lumenjtë të jenë të nënshtruar e në shërbimin tuaj. Dhe Ai ka bërë diellin dhe hënën të dy të ndjekin vazhdimisht drejtimin e tyre (për t’ju shërbyer juve), po kështu ka bërë edhe natën edhe ditën të nënshtruar për ju. Dhe Ai ju dha gjithçka që ju kërkuat dhe në qoftë se përpiqeni t’i numëroni Mirësitë e Allahut, ju kurrë nuk do të ishin në gjendje t’i numëroni ato. Me të vërtetë që njeriu është plotësisht i dhënë pas padrejtësisë e mosmirënjohjes – kafir.”19


1 44:38-39.

2 46:3.

3 51:56-57.

4 23:115-116.

5 75:36.

6 67:2.

7 2:21-22.

8 17:70.

9 14:31-34.

Shpërndaje: