Xhinët dhe njerëzit i kam krijuar vetëm që të Më adhurojnë. [Edh-Dharijat 51:56]

Gratë takohen një herë në javë

Imam Salih bin Feuzan el-Feuzan

Ligjërata: Sherh Ighathat-il-Lahfan (83), min: 58:41

Burimi: http://alfawzan.af.org.sa/sites/default/files/Ighastah-15-3-1439-01.mp3

Përktheu: Valdet Gashi

www.perlatmuslimane.com

Pyetje: Ne jetojmë në kurbet. Gruaja ime dëshiron që unë ta lejoj atë të takohet me shoqet e saj një herë në javë, në një park ose në shtëpi te ndonjëra prej tyre. A shkon dalja e saj një herë në javë kundër qëndrimit të saj në shtëpi, të cilën Allahu e ka urdhërua?

Përgjigje: Po:

وَقَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِيَّةِ الْأُولَى

“Qëndroni në shtëpitë tuaja e mos i zbuloni stolitë tuaja, ashtu siç zbuloheshin në kohën e injorancës!” 33:33

Por, nëse gratë praktikojnë normat fetare dhe mbulohen dhe qëndrojnë larg mëkateve, atëherë kjo lejohet.

Shpërndaje: