Xhinët dhe njerëzit i kam krijuar vetëm që të Më adhurojnë. [Edh-Dharijat 51:56]

Gruaja detyrohet të shkojë tek dentisti mashkull

Imam Salih bin Feuzan el-Feuzan 

Sherh ed-Durr en-Nadhid (16)

http://www.alfawzan.af.org.sa/sites/default/files/Ad_dur_11_05_1433.mp3

Përgatiti: www.perlatmuslimane.com

Pyetje: ”Një grua shkoi në spital për shkak se ajo kishte dhimbje të tmerrshme në një dhëmballë. Mjeku femër vendosi që dhëmbi ti nxirret. Por, pasi që ajo nuk ishte në gjendje ta bëjë këtë ajo ia propozoi asaj një dentist mashkull për ti´a heq atë. A i lejohet asaj të shkoi tek ai? ”

Përgjigje: ”Po. Nëse mjeku femër nuk është në gjendje që ti’a heq dhëmbin, ndërsa ajo ka dhimbje në të, asaj i lejohet të shkoj tek një mjek mashkull. Ky është rast urgjentë.”

Shpërndaje: