Xhinët dhe njerëzit i kam krijuar vetëm që të Më adhurojnë. [Edh-Dharijat 51:56]

Nëse duke bërë shaka e shkurorëzon gruan, ajo është e shkurorëzuar

Imam Salih bin Feuzan el-Feuzan 

Burimi: http://www.alfawzan.af.org.sa/node/13728

http://youtu.be/7BKF44FvUtA

Përktheu: Valdet Gashi

www.perlatmuslimane.com

Pyetje: Si gjykohet që unë t’i them gruas time duke bërë shaka dhe duke qeshur, se ajo është shkurorëzuar?

Përgjigje: Nuk ka shaka dhe as qeshje kur është fjala për shkurorëzim. (Në raste të tilla) Shakaja është diçka serioze, ashtu siç ka thënë profeti ﷺ. Prandaj, në qoftë se i thua gruas tënde se ti je e shkurorëzuar, edhe nëse je duke bërë shaka, ajo është e shkurorëzuar.”

Shpërndaje: